7 arsye pse duhet të pini kafe

E Enjte, 11 Prill 2019 08:43

Sipas ‘Caffeineinformer’, ka disa arsye të thjeshta përse duhet të konsumojmë kafe:

  1. Kafeja ndihmon në reduktimin e dhimbjeve muskulore pas ushtrimeve fizike.
  2. Një filxhan kafe përmban 1.8 gram fibra të nevojshme për organizmin tuaj.
  3. Mbron shëndetin e mëlçisë nga sëmundje si për shembull ‘Cirroza’(stadi i fundit i sëmundjeve të mëlçisë).
  4. Redukton rrezikun e të prekurit nga diabeti.
  5. Redukton rrezikun e të prekurit nga sëmundja e ‘Alzaimerit’ (sëmundja e harresës).
  6. Lufton depresionin.
  7. Të gjithë ata që pinë kafe janë më të mbrojtur nga sëmundja e ‘Parkinson’

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nik Qafoku nderohet me çmimin për karrierë në kiminë e tokës nga Shoqata e Shkencës së Tokës në Amerikë

Aktualitet

Nik Qafoku nderohet me çmimin për karrierë në kiminë e tokës nga Shoqata e Shkencës së Tokës në Amerikë

Nik Qafoku mori cmimin Jackson të Shoqatës së Shkencës së Tokës në Amerikë për vitin 2019 për kontributin e tij në kiminë e tokës dhe minierologjisë. Këtu është një pamje e...

‘Parlamenti është kthyer në një haur’/ Ceka-Ramës: Flet me fjalorin e Spiropalit

Politikë

‘Parlamenti është kthyer në një haur’/ Ceka-Ramës: Flet me fjalorin e Spiropalit

Nga Aristir Lumezi Politikani i njohur Neritan Ceka iu përgjigj deklaratave të bëra dje nga Kryeministri Rama, duke thënë se flet me gjuhën e Elisa Spiropalit, ndërsa e sfidon në një...

Protestuan kundër Ramës, tre korçarë nën hetim

Politikë

Protestuan kundër Ramës, tre korçarë nën hetim

Procedohen penalisht 3 shtetas për veprat penale ‘Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik’, ‘Goditjet për shkak të detyrës’ dhe ‘Prishja e qetësisë publike’. Policia e Korçës, bazuar në pamjet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!