Ja cili është ndikimi i depresionit te ëndrrat…

Tuesday, 11 June 2019 10:23

Ëndrrat janë pjesë e ‘pandashme’ e gjumit tonë, dhe mbase shpesh herë e keni pyetur veten pse shohin ëndrra njerëzit, apo çfarë kuptimi kanë ato. Thuhet se njerëzit harxhojnë rreth gjashtë vjet të jetës së tyre duke ëndërruar. Egjiptianët ishin të parët që prodhuan një fjalor të ëndrrave në vitin 4000 p.e.s. Njerëzit mund të shohin rreth 3 deri në 7 ëndrra brenda natës.

Është e pamundur të ëndërrojmë gjatë kohës sa gërhasim. Të vegjlit nuk ëndërrojnë deri në moshën trevjeçare. Edhe njerëzit e verbër mund të shohin ëndrra. Makthet iu ndodhin më shumë fëmijëve se sa të rriturve. Sa më e ftohtë të jetë shtëpia, aq më të këqija janë ëndrrat.

Uilliam Shekspiri i përdorte ëndrrat e tij për të nxjerrë personazhe të reja për librat e tij. Disa nga shpikjet, si tabela periodike, Google e makina për qepje, ishin frymëzuar nga ëndrrat. Shkenca që studion ëndrrat është e njohur me emrin Oneirology. Në Greqinë antike besohej se ëndrrat ishin mesazhe nga Zoti.

Të gjitha fytyrat që shihni në ëndërr janë fytyra që i keni parë më herët, qoftë me ose pa vetëdije. Depresioni mund ta rrisë numrin e ëndrrave që shihni.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Show-biz

“Je më e ngrohtë se dielli”/ Olta Gixhari “ndez” rrjetin, fansat e “mbysin” me komente

emperaturat e nxehta kanë bërë që plazhet dhe pishinat të jenë plot që në muajin qershor. Gjithashtu edhe vip-at shqiptarë kanë provokuar fansat me fotot e tyre me bikini. Një prej tyre...

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Politikë

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Ish-kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Sejdi Peka ka ndërrua jetë ditën e sotme. Lajmin të ditur e ka bërë të ditur...

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Globi

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!