Pse biznesi duhet t'i bashkohet protestës

Tuesday, 12 February 2019 18:36

Nga Albert Nasto

1- Vetem vitin 2018 mbullen qepenat (falimentuan) rreth 18-mije biznese te vogla dhe te mesme .
2- Nga viti 2014 -2018 kane falimentuar 92 - mije biznese kryesisht te vogla dhe te vogla dhe te mesme (te vet punesuar) .
3- Futja e biznesit me xhiro vjetore deri ne 2-meleon lek .
Projekt anti biznes i hartuar nga monopoli dhe oligarget dhe i zbatuar pik per pik nga Qeveria Rama. Ishte dhe mbetet projektit reforma me dashakeqe e 28- viteve demokraci .
4- Cmimi i energjise me i larti ne rajon ,Europe dhe bote .
5- cmimi i karburantit me i larti ne rajon dhe bote.
6- Cmimi i ujit i pa perballueshem dhe 70% e vendit me orar te reduktuar .
7- Taksat dhe tarifat ne 4-vitet e fundit kane pesuar ritje nga 2- 7 here .
8- Shqiperia eshte vendi qe ka numurin e taksave ne rajon . Jane 34 taksa dhe shume taksa te fshehur .
9- Jemi vendi me korrupsion me te larte ne rajon dhe europe . Vetem 2018 u rit me 9 vende .
10- Cdo dit po ritet shkalla e evazionit fiskal dukshem .
11- kemi nje klime armiqesore dhe te pa qendrueshme e rendit per te bere biznes dhe zhvilluar biznesin ne Shqiperi .
12- Gjiba te shpeshta te renda dhe selektive.
93% e biznesit sot ka gjoba .
13- Projekti korruptiv i ndrimit te kasave fiskale me kosto nga 600 € - 2000 € i pa pranueshem per ne.
14- Kjoqeveri dhe monopoli kane shkateruar biznesin .
15- Shkalla me e ulet e besueshmeris te biznesit ndaj qeverise ka rene :
88 % e biznesit nuk beson se kjo qeveri po mbeshtet biznesin e vogel dhe mesem .
12 % e biznesit besojne se situata do te permiresohet .
Per keto dhe shume arsye te tjera te gjithe qytetare dhe biznese ne PROTESTE ne dt.
16- shkurt .
VENDIMIN per tju bashkuar PROTESTES u 
MOR nga : BORDI DREJTUES i SHOQATES te BIZNESIT te VOGEL dhe te MESEM i 
SHQIPERISE .
Te gjith ne PROTESTE .

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U kapën me drogë, arrestohen 3 të rinj në Itali, mes tyre një shqiptar

Bota Shqiptare

U kapën me drogë, arrestohen 3 të rinj në Itali, mes tyre një shqiptar

Tre të rinj, mes të cilëve një 24-vjeçar shqiptar, janë arrestuar ditën e sotme në Itali, pasi dyshohen si shpërndarës droge. Djemtë e fshihnin mallin dhe të ardhurat e përfituara...

Netanyahu do i vendosë emrin e Donald Trump një vendbanimi në lartësitë Golan

Globi

Netanyahu do i vendosë emrin e Donald Trump një vendbanimi në lartësitë Golan

Izraeli njoftoi se do të emërojë një vendbanim në Rrafshnaltën e Golanit me emrin e presidentit të SHBA-së, Donald Trump. Ky veprim, sipas autoriteteve izraelite, bëhet si shenjë mirënjohje për...

“Shkrimtarja e “50 Hijet e Greit” krijon perceptim negativ për shqiptarët”

Aktualitet

“Shkrimtarja e “50 Hijet e Greit” krijon perceptim negativ për shqiptarët”

Autorja e sagës erotike, “50 Hijet e Greit”, Erika Leonard James, është përballur më kritika për mënyrën se si i përshkruan shqiptarët në librin e saj të ri. Ambasadori shqiptar në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!