Historiani e politiologu zviceran Jens Schmitt : Edi Rama demagog e autoritar qe hiqet si artist

Tuesday, 19 Mars 2019 15:52

Edhe historiani e politiologu zviceran Jens Schmitt e konsideron publikisht Edi Ramën si një demagog që u shtiret europianëve si figurë e ndriçuar ndërsa në atdhe qeveris me dorë të fortë. Kështu deklaron ai në një artikull të titulluar "Nën presion" të botuar nga gazeta kryesore gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung mbi sundimtarët autoritarë në Ballkan e kontrollin antidemokratik të mediave nga pushtetarët e atjeshëm me autor Michael Martens.

--
Në Shqipëri televizioni shtetëror nuk është në qendër të revoltës por edhe aty gjendja nuk paraqitet aspak më e mirë. "Nën sunduesit autoritarë të Ballkanit Perëndimor Edi Rama ja ka dalë më së miri deri tashti të paraqesë "fshatrat e Potjemkinit" publikut perëndimor. Ai prezantohet si artist alternativ që qeveris part time edhe një shtet ballkanik" thotë historiani i Europës Juglindore i bazuar në Vjenë Jens Schmitt. Brenda vendit deri në protestat e studentëve Edi Rama kishte "mbytur çdo kundërshtim me dorë të fortë e me kontroll të plotë të mediave".

Modifikuar më E mërkurë, 20 Mars 2019 14:20

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të dashuruar që fëmijë, del Foto e fëmijërisë së Messit dhe bashkëshortes

Lifestyle

Të dashuruar që fëmijë, del Foto e fëmijërisë së Messit dhe bashkëshortes

Një foto e fëmijërisë së futbollistit Lionel Messi dhe bashkëshortes së tij Antonela Rocuzzo, e cila është realizuar në janar të vitit 1998, është publikuar së fundmi për herë të...

Përdhunoi dhe vrau gazetaren, dënohet 30 vjet burg

Aktualitet

Përdhunoi dhe vrau gazetaren, dënohet 30 vjet burg

Gjykata bullgare ka dënuar me 30 vjet burgim Severin Krasmirov për përdhunimin dhe vrasjen e gazetares investigative Victoria Marinova. Trupi i Marinovas u gjet më 6 tetor të vitit të kaluar...

28 emigrantë shqiptarë garojnë në zgjedhjet e majit në Itali

Aktualitet

28 emigrantë shqiptarë garojnë në zgjedhjet e majit në Itali

Eva Meksi mbërriti në Bari përpara 28 vitesh dhe tani e konsideron qytetin e saj. Aq e vendosur është t’i ofrojë atij të gjithë grintën dhe energjinë e saj, sa që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!