Terrorizmi global e keqja me e madhe e njerëzimit

E mërkurë, 20 Mars 2019 12:05

Nga Skënder MULLIQI

Gjerat e mira të cilat na ndodhin në jetë , edhe mund të harrohen me lehte.Por, ajo që kurrë nuk do të na shlyhet nga kujtesa është gjenocidi të cilin na shkaktuan qetnikët serbë para 20 vitesh.Kujtesën mbi keto ngjarje tragjike të cilat ju ndodhën shqiptarëve në Kosovë më rastin e shperbëjës së dhunshme të ish Jugosllavisë, na i freskojë akti terrorist, i Brenton Tarrantit në Zelandë të Re, i cili pushkatoi 49 njerëz të pafajshem të konfekcionit mysliman, duke u falur në dy gjami.Ajo të cilën e pamë dhe e degjuam ne videon e postuar nga terroristi Tarrant, ishte tmerruese për gjithë opinionin liridashës botëror.Ai duket qartë së ishte inspiruar nga figurat kryesore te gjenocidit në Bosnje, siq ishin Radovan Karagjiq dhe Ratko Mlladiq. U ndegjua edhe një këngë të cilën e kemi dëgjuar shpesh nga qetnikët serbë gjatë marshimit makabër të luftës në Bosnje dhe nga manifesti I tij. Me tingujtë e kësaj muzike terroristi australian , Brenton Tarrant e nisi masakrën mbi besimtarët mysliman në gjamin, Al Noor të Zelandës .Ky akt terrorist sigurisht së ka qenë mirë i pergatitur në kohë dhe në gjetje te vendit për ta kryer .Sigurisht së nuk është zgjedhur Zelanda e Re rastësisht për nje vepër të tillë makabre të përgatitur dhe të frymëzuar nga qetnikizmi ende i pashuar serb.Për ta kamufluar këtë akt terrorist u zgjodhë skaji i botës .Së kjo ngjarje është e sinkronizuar , fletë edhe e dhëna së para do ditësh në Bosnje është organizuar një tubim në kujtim të vitit kur është burgosur kryeqetniku serbë, Draxha Mihailoviq.Në vitin 2016 australiani Tarrante kishte vizitaur Serbinë.Shumë politikan serbë , edhe çetniku Vuqiq u nguten më deklarata së terroristi Tarrant nuk ka ndonjë lidhje më serbë dhe as më historinë e tyre. Por ,ideologjia dhe lidhja midis nacionalizmit serb dhe ekstremizmit botëror është e thellë dhe e tmerrshme.Ky mohim dhe ikje e përgjegjësisë nga ana e serbëve , ngjanë më atë të fundamentalistëve dhe terrorstive mysliman, të cilët mohojnë xhihadizmin ne nivel global, dhe ku sipas tyre terroristet e urryer, Osama Bin Laden , Abu Bekir… gjoja nuk kan lidhje më shumë akte makabre terroriste në shumë vende te botës dhe ne Evropë.Bota myslimane duhet të bëjë shumë më shumë që ta luftojnë fundamentalizmin në radhët e veta, që ta heqin njollën e madhe që ju kan shkaktuar terroristët e vet ekstrem. Serbët kan mbetur me logjikën terroriste , me logjikën e ultranacioonalizmit serbë sheshelian.Edhe me keq është kur kjo urrejte po gjenë mbeshtetje edhe nga KIisha Ortodoske Serbe, e cila mban përgjegjësi për tragjedinë e popujve jo sllavë më rastin shkatrrimit t ë ish Jugosllavisë, por edhe tash nuk kan hequr dorë nga logjika gjenocidiale .E gjithe kjo urrejte fatkeqësisht po shprehet edhe në nivelin global.Akti barbarë I Tarrantës dhe më parë edhe i terroristit Brejvik I cili vrau në seri 80 përsona I frymëzuar nga serbët gjakpirës , janë tregues së seriozisht mund të lëkundet paqja botërore.Mjaftë vrasje dhe terror po shkaktojnë fundamentalistet islamik nepër botë, të cilët edhe mbajnë përgjegjesi për rritjen e terrorizmit ne këto permasa shqetësuese .Kjo është veqmas brengosëse për Ballkanin ende te trazuar nga rrymat ekstreme dhe politikanet me logjikë të shekullit të kaluar.jemi deshmitare se qfare na solli terorizmi I fundamentalistve mysliman ne Iran e Siri vetem në këto muajit e fundit, duke tentuar që ta marrin boten me gjakë.Është për qdo admirim sjallja dhe veprimi I astralianve të cilët vunë shumë lule ne kryeqytetin e Zelandes , Ëelington dhe në shumë gjami tjera.Njerëzit në trotuare te kësaj gjamie shkruan me shkumës në mbeshtetje të mysilmanve.Kjo tregon per nivelin e larte te tolerances fetare në këtë shtet dhe në të gjitha shtetet më liri dhe demokraci të zhilluar.Edhe kreu I Kishës Katolike , Papa Franqesku shprehu pikëllim lidhur me këtë rast tragjik, si edhe shumë burshtetas botëror…

 

Modifikuar më E mërkurë, 20 Mars 2019 12:09

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident i rëndë në Golem, një i vdekur

Aktualitet

Aksident i rëndë në Golem, një i vdekur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot ë në orët e para të mëngjesit në aksin rrugor Plepa-Kavajë. Raportohet se një automjet ka përplasur një kalimtare, e cila ka ndërruar...

Parashikimi i motit për sot, 16 korrik 2019

Moti

Parashikimi i motit për sot, 16 korrik 2019

Moti do të jetë me vranësira mesatare deri në reshje të dendura shiu në të gjithë vendin. Era do të  jetë me drejtim Verilindje (NE) me shpejtësi  8 m/sek në...

Si e zhvatën djalin e biznesmenit tri vajzat mashtruese. I morën 180 mijë dollarë

Aktualitet

Si e zhvatën djalin e biznesmenit tri vajzat mashtruese. I morën 180 mijë dollarë

Një ish-studente në Gjirokastër edhe dy shoqet e saj, të dyshuara se hodhën në kurth djalin e një biznesmeni duke e zhvatur, pretendon se në fakt dhuratat e tij ishin...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!