Shullazi në gjurmët e Dajtit!

Hënë, 25 Mars 2019 16:27

Nga Flamur Vezaj

Telenovela e procesit gjyqesor ndaj Emiljano Shullazit dhe “bandes” se tij, po vazhdon prane Gjykates se Apelit per Krime te Renda! Ashtu si telenovelat me disa seri edhe zvarritja e gjyqit nga Shullazi po vazhdon me seri, duke munguar avokatet dhe te pandehurit me radhe! Kjo mungese e qellimshme, e urdheruar nga Shullazi, po perdoret vetem qe ky i fundit te fitoje kohe! Te fitoje kohe dhe ti “mbush” mendjen me te gjitha menyrat (me punesime te afermeve ne administrate, nderhyrje politike, financiare por edhe kercenime) tre nga pese gjyqtareve te Gjykates se Apelit! Te gjitha keto veprime, per te vetmin qellim, uljen e masave te denimit, duke i pranur gjykimin e shkurtuar meqe pafajesi nuk po arrin te siguroje edhe per kunder premtimeve qe i jane bere! Per te siguruar uljen e denimit dhe gjetjen e “arsyetimit procedurial” Shullazi po perdor te njejten taktike si te shokut te tij Dritan Dajti! Ky i fundit mendohet se eshte edhe “keshilltari” i tij ligjor, per menyren e perfitimit te uljes se denimit! Gjithashtu thuhet se Shullazi, i ka kerkuar avokateve mbrojtes qe te parashtrojne prane pese gjyqtareve qe po e gjykojne ate dhe “banden” e tij, vendimin e Dajtit si praktike gjyqesore te ndjekur nga Gjykata e Apelit por me nje trup tjeter gjykuese! Ky veprim procedurial nuk eshte i vetmi, pasi per uljen e mases se denimit per Shullazin veç avokateve e zyrtareve te tjere te politikes, mesohet se jane interesuar direkt edhe dy biznesmenet e njohur qe kane nderhyre edhe ne rastin Dajti me inicialet G.D. e A.I. te njohur nga policia! Por edhe ne kete rast, sic duket si policia edhe prokuroria e perkohshme me shoqen D.Prela po presin qe edhe Shullazi te fitoj ulje denimi si Dajti dhe me pas ata te “nderhyjne” me veprime hetimore proceduriale! Por deri atehere te presim, ashtu sic po presin edhe diplomatet e ambasadave te huaja ne Tirane, te cilet po ndjekin nga afer kete proces gjyqesor si asnjehere tjeter, e kjo vjen per shkak rrezikshmerise se ketij personazhi dhe lidhjes se tij me politiken ne Shqiperi, ku nuk mungojne bisedat e sms edhe nga qelia e “313” me telefonin e llojit “Blackberry”! Pa fol ketu per privilegjet qe perfiton me urdher nga larte, si takime speciale, takime ne grup, me persona jo familjare e me precedent penale, ushqimin catering nga jasht cdo dite (edhe peshk qe eshte e ndaluar), ajrosjen pa orar, telefonin e llojit “Blackberry” ne qeli e shume sherbime tjera qe te paraburgosurit e tjere as nuk i imagjinojne! E te gjitha keto me leje nga larte!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të dashuruar që fëmijë, del Foto e fëmijërisë së Messit dhe bashkëshortes

Lifestyle

Të dashuruar që fëmijë, del Foto e fëmijërisë së Messit dhe bashkëshortes

Një foto e fëmijërisë së futbollistit Lionel Messi dhe bashkëshortes së tij Antonela Rocuzzo, e cila është realizuar në janar të vitit 1998, është publikuar së fundmi për herë të...

Përdhunoi dhe vrau gazetaren, dënohet 30 vjet burg

Aktualitet

Përdhunoi dhe vrau gazetaren, dënohet 30 vjet burg

Gjykata bullgare ka dënuar me 30 vjet burgim Severin Krasmirov për përdhunimin dhe vrasjen e gazetares investigative Victoria Marinova. Trupi i Marinovas u gjet më 6 tetor të vitit të kaluar...

28 emigrantë shqiptarë garojnë në zgjedhjet e majit në Itali

Aktualitet

28 emigrantë shqiptarë garojnë në zgjedhjet e majit në Itali

Eva Meksi mbërriti në Bari përpara 28 vitesh dhe tani e konsideron qytetin e saj. Aq e vendosur është t’i ofrojë atij të gjithë grintën dhe energjinë e saj, sa që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!