Deutsche Welle raporton nga Tirana: Gaz lotsjellës, shashka e thirrje ‘Rama ik’

Saturday, 13 Prill 2019 21:38

Opozita proteston kundër qeverisë e kryeministrit Rama. Protestuesit kaluan të shtunën nga Kryeministria në Parlament, ku pati përleshje me policinë dhe të plagosur nga të dyja palët. Policia përdori gazin lotsjellës.

Opozita dhe mbështetësit e saj filluan në Tiranë në Bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’ dhe përballë Kryeministrisë protestën e tyre të 9-të në serinë e protestave antiqeveritare të filluara në mesin e shkurtit të kaluar dhe të parën që filloi në orët e para të mbrëmjes.

Mijëra pjesëmarrës  në protestë kanë mbajtur parulla antiqeveritare, ku kërkojnë largimin e kryeministrit Rama dhe rrëzimin e qeverisë së tij. Disa protestues, në rreshtin e parë, përballë Kryeministrisë hodhën shashka dhe fishekzjarrë tymues duke mbuluar me tym mjedisin para Kryeministrisë. Ata thyen kordonin e policisë që mbron hyrjen kryesore të Kryeministrisë, nga ana e Bulevardit, por u ndaluan nga policia ende pa tentuar të hapnin derën kryesore hyrëse të Kryeministrisë.

Protestuesit mbrohen nga shiu me çadra të zeza ,ku është shkruajtur me shkronja në ngjyrë të bardhë  fjala ‘IK’ pjesë e parullave dhe thirrjeve të tyre mbizotëruese ‘Rama ik’.

Në fjalën që mbajti para protestuesve, lideri i PD, Lulzim Basha, bëri thirrje për  ‘rotacion të menjëhershëm politik’ dhe kërkoi formimin e një qeverie kalimtare  pa Ramën, për organizimin e zgjedhjeve parlamentare të parakohshme.

Protestuesit kaluan nga Kryeministria në Parlament ku pati përleshje me policinë dhe të plagosur nga të dyja palët. Policia përdori gaz lotsjellës. /DW

Modifikuar më Diel, 14 Prill 2019 10:37

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksidentet, eksperti: Rrethrrotullimi në Lundër të hiqet

Aktualitet

Aksidentet, eksperti: Rrethrrotullimi në Lundër të hiqet

Një i ri ka humbur jetën mëngjesin e sotëm duke u përplasur me rrethrrotullimin në Lundër e mandej duke kaluar këtë rrethrrotullim e duke u përplasur me një bazament betoni...

Mohimi dhe glorifikimi i krimeve të luftës pengojnë pajtimin

Globi

Mohimi dhe glorifikimi i krimeve të luftës pengojnë pajtimin

Këshilli i Sigurimit informohet një herë në gjashtë muaj nga Mekanizmi i mbetur nga Gjykatat Ndërkombëtare, IMRCT. Kësaj herë vend të rëndësishëm zuri dënimi i mohimit dhe glorifikimit të krimeve...

Terrorizuan fshatin Rrushkull, kapen dy adoleshentë që qëlluan me armë zjarri

Aktualitet

Terrorizuan fshatin Rrushkull, kapen dy adoleshentë që qëlluan me armë zjarri

Dy adoleshentë janë arrestuar nga policia e Manzës, pasi gjatë natës qëlluan me armë zjarri në ajër, duke terrorizuar edhe banorët. Policia thotë se në pranga u vunë shtetasit K.N., 18...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!