100 mijë euro për katedralen? Po ju sikur s’kishit për Teatrin!

E mërkurë, 17 Prill 2019 17:48

Nga Enkelejda Mema

100 mijë euro për Katedralen e “Notre Dame” në Paris nga qeveria shqiptare?

Po ju s’kishit lekë për restaurimin e Teatrit Kombetar, paskeni lekë për të tjerët. Po bëni një herë punët e shtëpisë, pastaj qajeni katedralen.

Apo në sytë e botës ne jemi një vend i begatë, ku njerëzit jetojnë në nivele ekonomike të krahasueshme me Singaporin apo ku monumentet tona të kulturës nuk kanë asnjë nevojë restauruese sepse gjendja e tyre është si në fillesa.

E kuptoj solidarizimin nga vende me ekonomi të fuqishme dhe më pak të fuqishme që për monumentet e tyre të kulturës kujdesen si për shtëpinë e tyre, mos më shumë, i kuptoj edhe të pasurit e asaj botës së zhvilluar, po këtë qeverinë tonë nuk e kuptoj dot, kaq të indinjuar për “pulen” e komshiut dhe jo atë që i gjendet në sofrën e saj.

Dhe nuk e kuptoj akoma më shumë që si nëna e një vajze të vogël më duhet të pres me muaj të më hedhin pagesën e lejës së lindjes. Me duhet të shqetësoj herë pas here një mik që shteti të më hedhë pagesën, që në fund të ditës janë kontributet e mia, të cilat më mbahen nga paga mujore, muaj pas muaji.

Ky është shteti ynë që mburret me 100 mijë euroshe për Francën, që bën propagandë me 400 apo 800 mijë lekëshe për lindjen dhe nuk të derdh pagesën që të detyrohet.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vasili: Figura si Fatmir Frashëri vijnë vetëm njëherë në dhjetra vjet

Aktualitet

Vasili: Figura si Fatmir Frashëri vijnë vetëm njëherë në dhjetra vjet

Largimi nga jeta i ish-mbrojtësit legjendar të Tiranës, Fatmir Frashëri, ka sjellë edhe reagimin e nënkryetarit të LSI-së, Petrit Vasili i cili shkruan se ‘figura sportive e mrekullueshme e Fatmir...

Shehi: Dorëheqja e Haradinajt gjest shtetari, do dalë sërish i pafajshëm

Politikë

Shehi: Dorëheqja e Haradinajt gjest shtetari, do dalë sërish i pafajshëm

Kreu LZHK, Dashamir Shehi e ka konsideruar gjest shtetari vendimin e kryeministrit kosovar Ramush Haradinaj për të dhënë dorëheqjen nga posti. Në studion e lajmeve të RTV Ora, Shehi tha...

Ngjarja në shkollen e Durrësit, Albana Vokshi: Shteti në duart e kriminelëve, ngjarja u mbajt e fshehtë për dy javë

Aktualitet

Ngjarja në shkollen e Durrësit, Albana Vokshi: Shteti në duart e kriminelëve, ngjarja u mbajt e fshehtë për dy javë

Si ish deputete për dy mandate në këtë zonë, Albana Vokshi ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, shpreh habinë se, si mundet shteti të fshehë një ngjarje kaq...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!