Theo Jacobs si monitorues i Vettingut apo si montues i Donika Prelës?!...

Saturday, 20 Prill 2019 20:17

Nga Renald Hoxha
Mjafton të gjykosh mbi dy praktika të procesit të vetingut, rastin e shkarkimit të prokurores Antoneta Sevdari dhe qëndrimin që mbajti Komisioni i Pavarur i Kualifikimit per drejtuesen e prokurorise se krimeve te renda Donika Prela, dhe do të kuptosh se kemi të bëjmë me standard të dyfishtë e madje shumë kompromentues për gjithë reformën në drejtësi. E në këtë kontekst na shfaqet po me dy standarde edhe qëndrimi i vëzhguesve ndërkombëtarë që ndryshe njihen si ONM, ku përfaqësuesi më tipik është belgu Theo Jacobs me dy qëndrime edhe ndaj të njejtit person madje, jo në persona të ndryshëm.

Sepse ky misionar që do të duhej të ishte në rolin e gardianit të standardeve të procesit të vetingut, ndryshe sillet gjatë seancës në syte e publikut aq sa i kujton zonjës Prela ne seancen publike “shijen e keqe që i lenë në gojë” pergjigjet e saj, duke perdorur keshtu nje metafore mjaft domethenese, pasi askush nuk beson se zoti Theo, pra zoti Jacobs degjon me goje e jo me veshe, e ndryshe sillet ne “seancat” jashtë kamerave. Kam parasysh ketu ate qe ndodh pas kuintave dhe qe varion prej lobimit ne kundershtim me te gjitha parimet edhe etike te partneritetit ne zbatim te ligjit e deri tek presioni mbi gjyqtaret e vetingut!
E nisur nga keto realitete, jo me kot ky Theo Jacobs eshte bere modeli i cenimit te rolit qe kane perfaqesuesit nderkombetare te ONM-se, aq sa edhe ne komisionin e pavarur te kualifikimit te thone per te; “ po çfare eshte, monitorues i vetingut apo montues i Donika Prelës”, sepse pa nderhyrjen e tij dhe te perfaqesueses se qeverise ne kete komision zonjen Sanxhaktari, nuk do te kishte asnje shans qe te shkelej ligji e te gjithe detyrimet qe ai imponon per ta “ndihmuar” Donika Prelen qe te kalonte klasen, edhe pse te gjitha notat i kishte ngelese!
Natyrisht qe me shume se sa cilesine e procesit te vetingut, kategoria e nderkombetareve si ky Jacobs kane hallin e mandatit te tyre, sepse synojne qe te perfitojne edhe nje mandat te dyte si monitorues te procesit, sepse nuk jane pak 13 mije eurot ne muaj qe marrin vetem si page, pa llogaritur perfitimet e tjera!
Ngaqe ka ne krah nje tip si kete Jacobs, edhe zonja Prela ndjehet e mbrojtur dhe tani partneret e saj, ata qe duan ta montojne me doemos ne krye te SPAK-ut kane intensifikuar sulmet per ta mbrojtur me çdo kusht aq sa kjo zonja ne fjale nuk e ka per gje t’u drejtohet kolegëve te saj se po ika unë, do t’ju marr edhe ju me vete!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk i fliste për klipin me drogë dhe alkool, Bebe Rexha pajtohet me babain

Bota Shqiptare

Nuk i fliste për klipin me drogë dhe alkool, Bebe Rexha pajtohet me babain

3 muaj më parë këngëtarja shqiptare me famë botërore Bebe Rexha publikoi këngën e titulluar ‘Last Hurrah’. Por klipin e këngës më drogë, cigare dhe alkool, ku Bebe shfaqej në skena...

Zgjidh një çelës dhe testo personalitetin tënd

Aktualitet

Zgjidh një çelës dhe testo personalitetin tënd

Zgjedhja mund t'ju surprizojë pasi do zbuloni diçka interesante për personalitetin tuaj. 1 - Ju keni zgjedhur çelësin më të thjeshtë. Pavarësisht formës së zakonshme, ka një dizajn shumë unik. Kjo...

Nuk e ka prezantuar kurrë të atin: Xhensila Myrtezaj publikon foton e parë me të!

Show-biz

Nuk e ka prezantuar kurrë të atin: Xhensila Myrtezaj publikon foton e parë me të!

Xhensila Myrtezaj është ndjerë nostalgjike sot dhe ka publikuar një foto familjare! Këngëtarja shqiptare nuk e ka prezantuar kurrë të atin në publik, por sot ka thyer rregullin e saj dhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!