Çdekretimi , postbllok për një të çmendur

Saturday, 08 June 2019 19:40

Presidenti i Republikës Ilir Meta, pak minuta më parë ka ndërmarrë një akt historik duke çdekretuar datën e zgjedhjeve 30 qershor. Akti i Presidentit të Republikës është një akt prej një shtetari serioz i cili reagoi në kohën, momentin e duhur kur vendi po tërhiqej zvarrë drejt një konflikti nga një socio-pat në politikë.
Raportet e Ramës me politikën, gjithmonë kanë kaluar nëpërmjet linjave jo të pastra dhe kjo është shprehje me shumë delikatesë, por kanë kaluar gjithmonë për të qenë më konkret nëpërmjet linjave të krimit. Njerëzit që merren me industrinë e informacionit, i kanë këto të dhëna që kur ai ishte kryetar i Bashkisë së Tiranës. Të njëjtën formulë përdori edhe ën qeveri. Nuk është e nevojshme të bëjmë riciklimin e informacioneve të BILD, Tiede, ka pasqyruar në mënyrë ekselente dhe të paanshme të gjitha informacionet që i kanë agjencitë e specializuara për këtë çështje, lidhur me raportin e qeverisjes së Ramës me krimin dhe drogën. Sërish ky njeri edhe pas këtyre publikimeve, po tërhiqte vendin zvarrë. Disa herë Presidenti i Republikës Meta, i kishte rënë gongut për sa i përket raportit të qeverisjes së Ramës me kushtetutshmëri dhe ligjshmërinë e veprimeve të saj. Disa herë Presidenti Meta kishte bërë thirrje të gjitha palëve, por sigurisht më shumë asaj pale që ka përgjegjësi e qeverisjes, për të hequr dorë nga istikami i çuarjes së vendit në një humnerë për të ardhmen. Por kurrsesi në pluralizëm nuk mund të pranoheshin votime dhe jo zgjedhje.
Edhe sot në deklaratën e tij Presidenti thotë se nuk mund të shkohet drejt votimeve një partiake pasi në këtë mënyrë minohet çdo mundësi për integrimin Evropian të Shqipërisë.
Akti i sotëm i Presidentit të Republikës është postbllok për një të çmendur./ Redaksionale

Modifikuar më Diel, 09 June 2019 10:41

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Show-biz

“Je më e ngrohtë se dielli”/ Olta Gixhari “ndez” rrjetin, fansat e “mbysin” me komente

emperaturat e nxehta kanë bërë që plazhet dhe pishinat të jenë plot që në muajin qershor. Gjithashtu edhe vip-at shqiptarë kanë provokuar fansat me fotot e tyre me bikini. Një prej tyre...

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Politikë

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Ish-kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Sejdi Peka ka ndërrua jetë ditën e sotme. Lajmin të ditur e ka bërë të ditur...

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Globi

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!