Britanikët: Pa negocim nga jashtë nuk zgjidhet kriza në Shqipëri

Tuesday, 11 June 2019 17:38

Media britanike Oxford Analytika në një përmbledhje në lidhje me situatën në Shqipëri ka folur dhe për vendimin e Presidentit të Republikës lidhur me zhdekretimin e datës së zgjedhjeve ka dal në konkluzionin se një negocim i huaj do të mund të qetësonte krizën politike që ka mbërthyer vendin. Theksojmë që Oxford Analytika është një media e rëndësishme që merret me analizat gjeopolitikie ekonomike, sociale dhe analiza të biznesit dhe të zhvillimit industrial si në rang global dhe nivel rajonal. 

Kryesisht këto analiza konsistojnë në thellësi informacioni por dhe në konkluzione të dala nga këto lloj informacionesh. Më parë ajo kishte analizuar faktin që do të jetë një rrugë e shumë e gjatë integrimi i pranimit të Shqipërisë në BE dhe kjo më larg se data 7 qershor 2019.
Për ata që dinë të lexojnë përmes rreshtave dhe që kanë informacionet e duhura për burimet e tilla, jo vetëm mediatike e kuptojnë mirë që kryeministri i çmendurisë po e çon vendin drejt një marrëzie për karrigen personale dhe për mbulimin e të gjithë aferës së heroinës, trafikut të saj dhe blerjes së votës përmes saj. Kur britanikët flasin për negocim të huaj do të thotë që qeveria që pretendon që po qeverisë nuk është në gjendje për qeverisje jo e jo, por rrezikohet rëndë stabiliteti i Shqipërisë dhe Rajonit.

Modifikuar më E mërkurë, 12 June 2019 16:13

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Politikë

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Ish-deputetja e PD Jorida Tabaku me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook” shkruan se Këshilli i Europës ka marrë një vendim të paprecedent që të mos ndjekë nga...

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton  qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Politikë

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Kryetari i Bashkise se Kamzës Xhelal Mziu i bën thirrje të gjithë qytetarëve të bashkohen për t’i thënë “Stop Krimit”, në mbrojtje të institucioneve publike, Kushtetutës dhe lirive e të...

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

Aktualitet

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

42 persona janë arrestuar si pjesë e një operacioni masiv policor të shtrirë në Shqipëri dhe gjashtë shtete të Bashkimit Europian. Në Shqipëri, është vënë në pranga në Shkodër një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!