Euralius, pseudoekspertë që gjithmonë “gabojnë” me përkthimin

Tuesday, 11 June 2019 18:18

Në vitin 2016, drejtori i Misionit të Euralius në Shqipëri ka qenë Rainer Deville. Zotëria në fjalë nuk mbahet mend fare si drejtor i Euralius, pasi misioni trumbetonte vlerat e demokracive perëndimore, bërtiste me të madhe kur ishte fjala që prezantonin grupin e ekspertëve të BE për çështjet e drejtësisë, por, kur nisi realisht e ashtuquajtura reformë në drejtësi zotëria në fjalë kishte probleme me përkthimin dhe “gabimet” me përkthimin ndodhën pikërisht në ligjin e vetingut, i cili u dërgua në Komisionin e Venecias nga Gjykata Kushtetuese. Pasi opozita dhe konkretisht PD, ia kapi gabimet në flagrancë, zotërisë në fjalë u kuptua qartë që ato nuk ishin gabime të pafajshme të përkthimit. Gjykata Kushtetuese në datë 30 nëntor të 2016 nisi versionin korrekt të korrigjuar nga gabimet e pafajshme të drejtorit të Euralius. 

Pa pritur drejtori Deville merr ca “pushime” të imponuara në muajt janar-shkurt 2017 dhe delegacioni i BE që në atë kohë e kryesonte Romana Vllahut e cila funksiononte si zëdhënëse e qeverisë “Rama” jo si ambasadore, nuk jep asnjë njoftim. Pas pushimeve të imponuara relaksuese mesa duket Deville mësoi mirë anglisht dhe këtë herë rikthehet në Shqipëri, jo si shef i Euraliuesit, po si ekspert me të dhëna të  mira përkthimi pranë delegacionit të BE.
E sollëm këtë rast, për të kthyer në kujtesë se marka të tilla si Deville dhe Vllahutin, jo vetëm nuk ndihmuan absolutisht aspak në reformën në drejtësi, po janë njerëz që kanë përgjegjësi direkte që kjo reformë e dështuar u kthye në një armë në duart e një njeriu dhe Bandës së Rilindjes për të goditur kundërshtarët. Këto marka të tilla vazhdojnë të enden sot nëpër Europën që po ikën, vazhdojnë të enden nëpër Shqipëri dhe janë pikërisht personazhe të tillë si ajo e Vllahutinit, që korrupsioni e bën qesharake në deklarata, si ajo e Mongerinit që për shkak të përkatësisë së estabilishmentit të rrezikshëm ku bën pjesë, e bën të thotë të pavërteta, si dhe pseudoekspertë të tillë që nuk lexojnë dhe shkruajnë mirë anglisht si Deville të cilët nuk shohin pluhurin e kokainës dhe heroinës në fytyrën e Rilindjes, por na imponojnë standarde dhe veprime për të cilat do të mbanin përgjegjësi shumë të rëndë nga vendet të cilat vijnë. Shembulli i Deville duhet të vlejë për të kuptuar të gjithë estabilishmetin e rrezikshëm në të cilin lëvizin kanale të pasigurta për të ardhmen e demokracisë së këtij vendi dhe këta pseudoekspertë dhe pseudodiplomatë me qëndrimet e tyre të njëanshme, nuk do ia dalin dot të fshijnë hundët e Rilindjes dhe banditëve të saj të mbushur më kokainë duke përdorur si shami Reformën në Drejtësi.

Modifikuar më E mërkurë, 12 June 2019 16:12

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Show-biz

“Je më e ngrohtë se dielli”/ Olta Gixhari “ndez” rrjetin, fansat e “mbysin” me komente

emperaturat e nxehta kanë bërë që plazhet dhe pishinat të jenë plot që në muajin qershor. Gjithashtu edhe vip-at shqiptarë kanë provokuar fansat me fotot e tyre me bikini. Një prej tyre...

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Politikë

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Ish-kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Sejdi Peka ka ndërrua jetë ditën e sotme. Lajmin të ditur e ka bërë të ditur...

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Globi

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!