Banorët e Astirit: Më parë japim jetën, pastaj shtëpitë

E Enjte, 15 November 2018 22:01

Banorët e zonës së Astirit te Unaza e Re, në kryeqytet vijojnë protestat e tyre, kundër mos kompensimit për prishjen e banesave të tyre. Në ditën e 12 të protestës së tyre, banorët shprehen se kërkojnë dëmshpërblim me vlerën e tregut për banesat e tyre. Ata mohojnë se po përdoren nga deputetët e PD siç pretendon PS. Njëri prej banorëve, tha se do t’i mbrojnë shtëpitë deri në vdekje dhe se banesat e tyre do të prishen vetëm nëse fillimisht qeveria u merr jetën.

“Kauza jonë janë banesat tona, jo partitë politike. Nëse vijnë deputetët e PS këtu ne i largojmë deputetët e PS.  Ne nuk jemi me asnjë parti politike, por kërkojmë të drejtën tonë për banesat. Kanë ndryshuar projektin për të bërë pallatet e tyre. Ne nuk ndalemi nga protesta deri sa të anulohet ky projekt. 4 protestues janë arrestuar nga policia.

Projekti fillon, nga krahu i djathtë ku ndodhemi ne, nga trotuari shkon 32 metra, ndërsa në krahun e majtë shkon 10 metra, të cilën e kanë lënë bizneset vetë. Projektin na e kanë bërë me dije rreth dy javë më parë. Ka pasur projekt tjetër që i parashikonte të dyja anët 10 metra. Afati që na është thënë, kanë ardhur disa persona na kanë vënë një kryq të kuq në shtëpi na kanë thënë dilni jashtë për 10 ditë. Nuk ndalemi derisa të hiqet ky projekt. Qeveria, vetëm kur të na marrë jetën, atëherë do ti marrë objektet tona. Ne duam dëmshpërblim, cent për cent, ta ngulisë mirë Edi Rama”, thotë një nga banorët.

Modifikuar më E Enjte, 15 November 2018 22:41

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Arben Kastrati: Filmi “Unë dhe Millosheviqi” do të sjellë aktorë të famshëm botërorë në Kosovë

Kulturë

Arben Kastrati: Filmi “Unë dhe Millosheviqi” do të sjellë aktorë të famshëm botërorë në Kosovë

Është në vlugun e punëve për realizimin e filmit të metrazhit të gjatë “Unë dhe Millosheviqi”, me skenar dhe regji të Arben Kastratit. Në një intervistë të dhënë për KultPlus...

Zgjedhjet e parakohshme të Aleksis Cipras më 30 qershor

Globi

Zgjedhjet e parakohshme të Aleksis Cipras më 30 qershor

 Nga Jannis Papadimitriou    Pas humbjes në zgjedhjet për Parlamentin e BE të dielën, kryeministri i majtë Aleksis Cipras deklaroi zgjedhje të parakohshme në Greqi. Zgjedhjet mund të zhvillohen më 30 qershor. Një humbje...

Panik në Itali! 13 tërmete orët e fundit në Kalabri, njerëzit ikin nga shtëpitë

Globi

Panik në Itali! 13 tërmete orët e fundit në Kalabri, njerëzit ikin nga shtëpitë

Një mori tërmetesh po godet Kalabrinë, pas tërmetit të parë në mesnatë, që i zgjoi të gjithë në panik në orën 1:31 të së hënës dhe bëri që mijëra njerëz t'ia mbathin nga shtëpitë. Në Serre dhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!