Ndarja e Kosovës/ Berisha në Kuvend: Argatët s’kanë atdhe dhe ideale, janë skllevër të dosjeve

E Enjte, 07 February 2019 11:48

Ish-kryeministri Sali Berisha në foltoren e Kuvendit duke folur për ccështjen e Kosovës kujtoi një bisedë me ish presidenti Goerge Ë Bush, kur ky i fundit vizitoi Shqipërinë.

Duke iu referuar çështjes së Kosovës, Berisha tregoi se për çfarë e kishte pyetur ish presidenti, ndërsa bëri thirrje që dy vendet duhet të zgjidhin ngërçin si të pavarura pë ndërhyrjen e 'argatëve' siç e quajti ai.

"Presidenti Bush kur vizitoi Shqipërinë, më thëtë 'më thuaj cili është mendimi juaj për Kosovën për zgjidhje'. Natyrisht unë i thashë 'Pavarësinë'. 'Kur mendohet t'i se duhet të shpallet'?. Këta që ishin hapën sytë dhe menduas se do thuash sot. Jo i thathsë zoti President merrni kohën tuaj ne nuk duam të bëhemi mollë sherri mes jush dhe BE. Dihet se kë kemi mik ne por dihet se ksuh është destinacioni. Por jo siç bën zotëria me argatë të Beogradit. Se tani dështoi procesi. Po bëhet sherri i Ballkanit dhe faturën e paguajnë shqiptarët. Edhe njëherë dënoj me ashpërësinë më të madhe, Kosova dhe Serbia duhet të zgjidhin problemet si dy shtete të pavaruar dhe jo mbi bazën e argatëve që s'kanë atdhe, ideale e argatëve që janë skllevër të dosjeve", tha Berisha.   

Modifikuar më E Enjte, 07 February 2019 18:53

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në Lezhë, "Benzi" përplas kalimtaren nga Puka

Kronikë

Aksident në Lezhë, "Benzi" përplas kalimtaren nga Puka

Një kalimtare ka mbetur e plagosur gjatë një aksidenti rrugor në aksin Lezhë-Milot, në vendin e quajtur Ishull Lezhë. Shtetasja me iniciale Gj.Ll. 58 vjeçe, banuese në Pukë, u përplas nga...

Haradinaj i kthehet Mogherinit: Serbia t’i kërkojë falje Kosovës për krimet

Bota Shqiptare

Haradinaj i kthehet Mogherinit: Serbia t’i kërkojë falje Kosovës për krimet

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së Qeverisë foli sërish për çështjen e dialogut me Serbinë dhe taksën. Ai deklaroi se, njohja e shtetit kosovar është kërkim faljeje për veprimet...

Basha takim me ambasadorin britanik

Politikë

Basha takim me ambasadorin britanik

Pasditen e sotme kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka realizuar një takim me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri, Duncan Norman. Ky takim vjen vetëm një ditë pas vendimit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!