DOKUMENTE/ Thellohet skandali i Elisa Spiropalit, miliona lekë në xhepat e kompanisë së vëllait

Hënë, 18 February 2019 20:18

Thellohet skandali i ministres Elisa Spiropali, ish Drejtore e Përgjithshme e Doganave, aktualisht deputete dhe ministre për Marrëdhëniet me Publikun. Kësaj here deputetja e PS-së është kapur si nëshkruese e fondeve publike në favor të shoqërisë së vëllait.

Sipas dokumenteve të publikuara nga Departamenti anti-Korrupsion në Partinë Demokratike, Dogana Fier dhe Dogana Vlorë kanë kryer pagesa në favor të kësaj shoqërisë "Solomon" për objekte si pjesë këmbimi, pajisje zyre, orendi zyre dhe...nuk mund të mungonte as trau. Kush më mirë se vëllai i kryedoganieres mund të vendoste traun në doganat nën varësinë e saj?!

Kështu, nga Dogana Fier ka përfituar vlerën 12 milionë lekë dhe nga Dogana Vlorë, vlerën 5,8 milionë lekë.

Shoqëria e krijuar në kohën kur Edi Rama erdhi në pushtet, nën urdhrat e “Zonjës 5 milion Euro”, nuk humbet minutin për të filluar procesin e zhvatjes nga të katra anët e duke kontribuar, gjithashtu, në rritjen e vlerës së zërit “luks qeveritar”.

Këto raste përbëjnë konflikt të pastër e të rëndë interesi dhe përgjegjësia penale e zonjës sot ministër është e qartë dhe e pakundërshtueshme përballë çdo prokurorie të pakapur nga krimi, deklarojnë nga Partia Demokratike.

Një vëzhgim në regjistrin e prokurimeve publike vihet re se kompania "Solomon" ka fituar dhe disa dhjetëra tendera të tjerë në institucione të ndryshme publike, çka shton dyshimet se influenca politike e Spiropali ka funksionuar gjithandej, por implikimi në ujësjellësin e Fierit, është gjurma që kryqëzon trekëndëshin ndërmjet bashkëshortit, vëllait dhe krushkut të saj.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksione masive në Gjirokastër, kapen katër persona problematikë

Aktualitet

Aksione masive në Gjirokastër, kapen katër persona problematikë

Policia e qarkut të Gjirokastrës gjatë 24 orëve të fundit ka vënë në pranga katër persona, të cilët akuzohen për vepra të ndryshme penale. Dy persona nga Memaliaj janë vënë në...

Presidenti malazez kundër ndryshimit të kufijve: Sjell rrezikun e inisiativave zinxhir

Politikë

Presidenti malazez kundër ndryshimit të kufijve: Sjell rrezikun e inisiativave zinxhir

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, ka përsëritur rezervat e tij që marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë të përfshijë edhe ndryshimin e kufijve. Në një intervistë dhënë gazetës podgoricase...

Grabitja e shekullit në Europë, zhduken 1.3 trilionë € TVSH

Globi

Grabitja e shekullit në Europë, zhduken 1.3 trilionë € TVSH

Vjedhja më e madhe e shekullit ka shifra të frikshme. Më shumë se 1,260 miliardë euro të destinuara për 28 shtetet e Bashkimit Europian u zhdukën në tetë vjet, mes...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!