"Ikja e Ramës, hapi i parë i zgjidhjes së krizës". Lubonja: Ja ç’duhet të bëjnë shqiptarë

Hënë, 15 Prill 2019 17:38

Ikja e Edi Ramës është hapi i parë i zgjidhjes së krizës. Kjo është një krizë shumë e thellë, një krizë që ka të bëjë me raportin mes forcave politike, por përtej kësaj është kriza e asaj që një pakicë ka kapur shtetin dhe grabit pronën publike të shumicës, pasuritë e shqiptarëve.

Kështu u shpreh analisti Fatos Lubonja për News 24, ku theksoi se pas largimit të Ramës, hapi i dytë është krijimi i një qeverie teknike.


Ky është një produkt shtëpiak kundër prostatitis!

Kjo është ajo që do të vrasë prostatitis tuaj!

“Por ky është një hap që kërkon debat, lidhur me atë se çfarë mandate do të ketë kjo qeveri, kush do e përbëjë këtë qeveri. Është shumë trishtuese që pas 30 vitesh të dëgjosh sërisht thirrjen “E duam Shqipërinë si gjithë Europa”.

Në fakt për mendimin tim thirrja që duhet të përdoret është “Shteti jemi Ne”, ashtu sikundër ndodh në Malin e Zi dhe Serbi.

Është trishtuese kur shteti përfaqësohet nga një grusht banditësh që janë pakicë, dhe vjedhin shumicën.

Ndaj them që shqiptarët duhet të dalin dhe të thërrasin “Shteti jemi Ne”, pasi kjo klasë politike e meriton një gjë të tillë.

Pa opozitën nuk mund të ketë zgjidhje, por zgjidhja nuk është që karrigen e Edi Ramës ta zëvendësojmë me Lulzim Bashën.

Edi Rama ka projektin që të ketë në fushë vetëm një bandë, sikundër e kërkoi të gjithë pushtetin në dorën e vet, duke thënë se dua tepsinë. Nëse kjo luftë do të bëhet ashtu siç ndodh në Shqipëri mes bandave dhe ai që fiton merr pushtetin, atëherë më mirë do të ishte që të kishte disa banda që të kishin pushtetin, sesa pushteti të ishte në dorën e vetëm një bande, sikundër është projekti i Ramës”, tha analisti.

Ndërkohë deklaratën e Edi Palokës, nënkryetar i PD-së, i cili tha se do të largohej nga politika nëse zgjedhjet bëhen pa opozitën, Lubonja e cilësoi si një bast të tij me veten. Megjithatë Lubonja shtoi se hap ii parë për zgjidhjen e krizës është largimi i Ramës

Lidhur me ndërhyrjen e ndërkombëtarëve për këtë situatë, Lubonja theksoi se Europa është kujtuar vonë për Shqipërinë.

“Problemet tona nuk mund t’i zgjidhim vetëm ne, ndryshimet për mirë ose për keq në Shqipëri në shumicën e rasteve kanë ardhur më së shumti së jashtmi sesa së brendshmi”, tha Lubonja.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vulin: Serbia nuk do anëtarësohet në NATO

Bota Shqiptare

Vulin: Serbia nuk do anëtarësohet në NATO

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, tha të mërkurën se Serbia ka zgjedhur të mbetet vend ushtarakisht neutral dhe se kurrë nuk do të bëhet anëtare e NATO-s, apo...

Adrola Dushi nënshkruan kontratë me kompaninë e famshme amerikane

Show-biz

Adrola Dushi nënshkruan kontratë me kompaninë e famshme amerikane

Adrola Dushi është një nga personazhet më të komentuar të showbiz-it shqiptar, megjithatë prej vitesh ajo jeton midis Shqipërisë dhe Amerikës, pasi vazhdon dhe karrierën e saj si modele atje. Së...

I frymëzuar nga komediani ukrainas që fitoi zgjedhjet, aktori i njohur shqiptar “shpall” kandidaturën për President

Aktualitet

I frymëzuar nga komediani ukrainas që fitoi zgjedhjet, aktori i njohur shqiptar “shpall” kandidaturën për President

Në Ukrainë u zgjodh javën e shkuar President i vendit komediani i njohur Vlodimir Selenksi, i cili fitoi me një rezultat të thellë përballë miliarderit Petro Poroshenko, i cili garonte...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!