Forza Italia: Qeveria italiane në mënyrë urgjente të merret me zgjidhjen e krizës së thellë në Shqipëri

Tuesday, 11 June 2019 17:27

Nga vendi mik Italia, sot vjen një deklaratë e parlamentares Erica Mazzetti, e Forca Italias e cila deklaron:
”Në Shqipëri po vazhdon një krizë e thellë institucionale ashtu siç dëshmohet nga të gjitha mediat. Kryeministri Rama do të shkarkojë nga pozicionoi Presidentin e Repuublikës, meqenëse ky i fundit mori vendimin për anulimin e datës së zgjedhjeve lokale.
Rama e ka konsideruar këtë veprim të presidentit Meta një vetëvrasje. Në të njëjtën kohë lideri i opozitës Luzlim Basha, i cili është edhe kryetari i PD-së, anëtare e PPE-së, i cili në opozitën ka kryer aktin e djegies së mandateve . Një veprim që në fakt ka dashur të theksojë me forcë dhe të kthejë vëmendjet në lidhjet konstante mes Ramës dhe lordëve të drogës në Shqipëri që përditë eksportojnë drogës drejt Italisë.
Tensioni në Shqipëri tashmë ka arritur majat. Duhet t’ju kujtojmë se ka shumë italianë të cilët kanë marrë vendimin për të udhëtuar drejt Adriatikut në Shqipëri edhe për tu transferuar atje për të ndjekur bizneset që kanë atje.
Kështu që duhet të jetë tashmë një prioritet urgjent për qeverinë italiane e cila duhet të reagojë në mënyrë imediate jo vetëm për shqiptarët por edhe për bashkatdhetarët tanë. Nuk mundet tashmë të mos marrë në konsideratë këtë ngjarje, thjesht sepse ndodhin jashtë vendit tonë. Indiferenca dhe kthimi nga ana tjetër nuk do të ishte gjë tjetër veçse një shenjë dobësie në politikën tonë të jashtme.
Italia duhet të përgjigjet dhe duhet të jetë prezent përpara thirrjeve të tilla për ndihmë” shprehet eurodeputetja.

Modifikuar më Tuesday, 11 June 2019 21:57

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Show-biz

“Je më e ngrohtë se dielli”/ Olta Gixhari “ndez” rrjetin, fansat e “mbysin” me komente

emperaturat e nxehta kanë bërë që plazhet dhe pishinat të jenë plot që në muajin qershor. Gjithashtu edhe vip-at shqiptarë kanë provokuar fansat me fotot e tyre me bikini. Një prej tyre...

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Politikë

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Ish-kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Sejdi Peka ka ndërrua jetë ditën e sotme. Lajmin të ditur e ka bërë të ditur...

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Globi

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!