Ruçi e trajton Ramën në parlament si Mbret, ja si shkeli hapur Nenin 65

E Enjte, 13 June 2019 13:49

Kryeministri dhe deputeti, Edi Rama, nëpërmjet një fjalimi të gjatë ka derdhur ditën e sotme një përrua fyerjesh dhe etiketimesh denigruese ndaj numrit një të shtetit shqiptarë, presidentit të Republikës Ilir Meta. Por meqenëse kemi të bëjmë me një parlament monist të përzier me deputetë renegatë që vendosën të bëjnë fasadën parlamentare të Rilindjes, askush prej tyre nuk ndërhyri të ndërpriste lumin e fjalëve fyese të deputetit Rama.

Por këtë veprim nuk guxoi që ta bëjë as kryetari i Kuvendit dhe drejtuesi i senacës, Gramoz Ruçi, i cili e ka të përcaktuar me rregullore, që në raste të till të ndërhyjë; të paralajmërojë apo të ndërpresë fjalën e kujtdo që përdor një gjuhë jo vetëm jo etike por edhe denigruese ndaj kryetarit të shtetit.

Sipas nenit 65 të Rregullores së Kuvendit; “Kur deputeti bën thirrje për përdorim dhune, provokon rrëmujë në seancë që pengon zhvillimin e saj të rregullt, fyen ose kërcënon deputetët e tjerë, anëtarët e këshillit të minstrave, ose përdor fjalë fyese për Presidenti e Republikës apo institucioneve të tjera shtetërore ndalohet të marrë pjesë në seancë plenare dhe komisione deri në 10 ditë”.

Do të mjaftonin vetëm disa nga fjalitë e atij përroi psikik fyerjesh që lëshoi sot deputeti Edi Rama, që jo vetëm ti ndërpritej fjala nga drejtuesi i senacës, por edhe të zbatohej neni 65 i rregullores duke e përjashtuar të paktën deri në 10 ditë nga parlamenti.

Por kjo gjë nuk ndodhi dhe tashmë, nuk përbën më çudi. Deputeti Rama e akuzoi presidentin Ilir Meta, se kërkon që të bëhet “mbret”, por e vërteta është që në Shqipëri ka vetëm një individ i cili ka shtënë në grusht të gjithë pushtetet dhe institucionet, duke funksionuar si mbret absolut edhe brenda paralamentit të Republikës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Politikë

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Ish-deputetja e PD Jorida Tabaku me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook” shkruan se Këshilli i Europës ka marrë një vendim të paprecedent që të mos ndjekë nga...

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton  qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Politikë

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Kryetari i Bashkise se Kamzës Xhelal Mziu i bën thirrje të gjithë qytetarëve të bashkohen për t’i thënë “Stop Krimit”, në mbrojtje të institucioneve publike, Kushtetutës dhe lirive e të...

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

Aktualitet

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

42 persona janë arrestuar si pjesë e një operacioni masiv policor të shtrirë në Shqipëri dhe gjashtë shtete të Bashkimit Europian. Në Shqipëri, është vënë në pranga në Shkodër një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!