Alarm në Burgje/ Ministrja shpall gjendjen e jashtëzakonshme. Kalohet në gatishmëri 100%

Hënë, 24 June 2019 17:09

Punonjësit e Ministrisë së Drejtësisë dhe Burgjeve kanë kaluar në gatishmëri 100 % për disa ditësh, pas një urdhri verbal të ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj.

Burime pranë Drejtorisë së Burgjeve thanë se punonjësit janë ne gatishmëri të pandërprerë qysh prej 19 qershorit dhe se grupet e gatshme kanë kryer kontrolle te vazhdueshme në burgjet që cilësohen më problematike.

Ky urdhër ka sjellë pakënaqësi në radhët e nëpunësve, të cilët janë të detyruar të qëndrojnë më shumë orë në punë, pa pagesë shtesë.

Mediat raportuan se pasditen e 19 qershorit ka pasur revolta në burgjet e Rrogozhinës dhe Lezhës. Më pas, në të dyja burgjet janë nisur forcat speciale për të vënë nën kontroll situatën.

Presidenti Ilir Meta ngriti shqetësimin se situata në burgje është e përkeqësuar, ndërsa drejtori i Burgjeve e hodhi poshtë shqetësimin e Metës.

Më herët, është raportuar se edhe policia dhe mjekët kanë kaluar në gjendje gatishmërie.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ish-deputeti: Rama i urren studentët sepse …

Politikë

Ish-deputeti: Rama i urren studentët sepse …

Ish-deputeti i Partisë Demokratike përmes një postimi në Facebook ka reagur në lidhje me lajmin se tarifat e studentëve për vitin akademik 2019-2020 Bachelor do të jenë po aq sa...

Aromë nëne... Sofia Loren kthehet në setin e xhirimit

Art

Aromë nëne... Sofia Loren kthehet në setin e xhirimit

Për hir të dashurisë së djalit, Edoardo, aktorja e madhe Sophia Loren, 84 vjeçe kthehet në skenë e filmit. "Jeta përpara teje" titullohet titulli i filmit i frymëzuar nga romani i...

Prekëse/ Me zë të dridhur Laura Konda largohet pas 20 vitesh nga Zëri i Amerikës

Aktualitet

Prekëse/ Me zë të dridhur Laura Konda largohet pas 20 vitesh nga Zëri i Amerikës

Pas dy dekadave te Zëri i Amerikës, ikona e televizionit, gazetarja, Laura Konda do të largohet. Teksa i dridhej zëri nga emocionet, Laura Konda i dha lamtumirë ekranit, ndërsa transmetohej...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!