Po ju zonja Glover çfarë doni këtu?

E Enjte, 27 June 2019 15:39

Në datën 19 qershor 2019, Presidenti i vendit Ilir Meta i ka dërguar një letër zyrës së OSBE/ODHIR të akredituar në Shqipëri, përmes së cilës e vë në dijeni për shfuqizimin e 30 qershorit si datën e zgjedhjeve vendore. Dekreti është ligjor dhe duhet të zbatohet nga të gjitha institucionet duke iu drejtuar drejtpërsëdrejti KQZ, e cila shkeli ligjin duke mos e zbatuar këtë akt të Presidentit.
Kreu i Shtetit deklaroi se, procesi zgjedhor që mund të mbahet do jetë i pavlefshëm dhe përpjekjet për të mos lejuar dekretin të zbatohet do të përkeqësojë krizën në vend.
Zonja Glover, si Kryetare e Misionit të Vëzhguesve të OSBE/ODHIR sigurisht që duhet ta ketë marr këtë letër, duhet të dijë se institucioni i vetëm që vendos nëse ka apo jo zgjedhje në Shqipëri, në bazë të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë është Presidenti i Republikës.
Zonja Glover çfarë bëni ju në Shqipëri kur Presidenti i Republikës ka vepruar dhe ju ka informuar ju mbi aktin e tij? Qëndrimi juaj, kur situata ligjore është e tillë, tregon njëanshmëri sepse jeni në krahun e interpretimit që qeveria i bën aktit të Presidentit dhe Kushtetutës. Qëndrimi juaj tregon njëanshmëri, kur situata Kushtetuese është e tillë dhe kur Presidenti ka folur.
Pastaj është dhe shumë nxehtë. Është mirë të shkoni me pushime!

Modifikuar më E Enjte, 27 June 2019 15:44

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Globi

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Kompania britanike “British Airways” njoftoi anulimin e fluturimeve drejt kryeqytetit egjiptian Kajro, duke cituar motive sigurie, por pa dhënë sqarime të mëtejshme. Menjëherë pas saj, edhe kompania gjermane “Lufthansa” pezulloi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!