PS dhe Rama, pas 30 qershorit nuk janë mazhorancë

Tuesday, 09 July 2019 19:50

Partia Socialiste e faktoi edhe me rezultat konkret daljen e saj në opozitë. 30 qershori tregoi se Rama është shumë më pak se gjysma e votuesve në Shqipëri. Historiku i viteve të fundit  i zgjedhjeve ka treguar se në Shqipëri marrin pjesë 46-50% të qytetarëve me të drejtë vote.

Më 30 qershor pjesëmarrja reale, e raportuar nga vetë komisionerët e Partisë Socialiste, kapte shifrën e 18% në të gjithë vendin, pjesëmarrje e cila u konfirmua edhe nga KQZ fillimisht. Do të duhej ndërhyrja e Komisionit Qendror Zgjedhor, provuar nga shfaqja e videove se si u mbushën kutitë e votimi, për të çuar shifrën e pjesëmarrjes në votime me 22%.

Pavarësisht manipulimeve edhe kjo shifër e pozicion Ramën dhe partitë e koalicionit të tij në opozitë, pasi është më pak se gjysma e votuesve që i drejtohen kutive të votimit në zgjedhje.

Aq më tepër që në zgjedhjet e 30 qershorit, votat e pavlefshme u renditën të dytat për nga rezultati në disa bashki, duke lënë pas edhe kandidatët fiktivë  që rivalizuan Partinë Socialiste.

Vetëm në Bashkinë e Tiranës, rezulton se numri i votave të pavlefshme është 9796 (ose 5,7% e totalit të votave në kuti), më shumë edhe se votat e konkurrentit të Veliajt, Arben Skënderi i cili ka marrë 9364 vota.

Edhe në bashki të tjera raportohet për një numër të konsiderueshëm votash të pavlefshme, po t’i referohemi numrit të votuesve që morën pjesë në proces. Në të gjithë vendin votat e pavlefshme përllogariten rreth 6%.

Pra edhe nëse marrim të mirëqenë shifrën e manipuluar të zgjedhjeve nga KQZ e Ramës, 22% dhe ti zbresim 6% të votave të pavlefshme, Partia Socialiste është sot ën nivelin e 15-16%, shifër kjo që e pozicionon edhe zyrtarisht në opozitë.

Modifikuar më Tuesday, 09 July 2019 19:56

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Keshilla e avokatit për shqiptarët që jetojnë pa dokumenta në SHBA

Aktualitet

Keshilla e avokatit për shqiptarët që jetojnë pa dokumenta në SHBA

Nga Avokati Kieran Both Emigrantët në mbarë Shtetet e Bashkuara janë trembur nga lajmet e fundit lidhur me bastisjet në shkallë të gjerë të ndërmarra nga DHS (Departamenti i Sigurisë Kombëtare)...

Emigracioni në Mesdhe, Italia stopon dokumentin e Parisit

Globi

Emigracioni në Mesdhe, Italia stopon dokumentin e Parisit

Italia ka refuzuar të nënshkruaj dokumentin e Parisit pas takimit informal mbi emigracionin në Mesdhe që u mbajt sot në kryeqytetin francez. Ministri i Brendshëm italian Matteo Salvini nuk ka marrë...

Aksident në Shkodër, makina përplas motoristin e biçiklistin

Aktualitet

Aksident në Shkodër, makina përplas motoristin e biçiklistin

Një aksident ka ndodhur në Shkodër, ku për pasojë janë plagosur dy persona. Aksidenti ka ndodhur në rrugën Shkodër-Lezhë në fshatin Beltojë e në të janë përfshirë një motor tip...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!