Si të pastrojmë organizmin nga toksinat?

E Enjte, 13 June 2019 09:39

Pastrimi natyral i organizimit nënkupton largimin e toksinave dhe mbeturinave të krijuara jashtë trupit tuaj, për t`u ndier të shëndetshëm dhe të rifreskuar.

Ka shumë metoda natyrale që mund të përdorni për të pastruar trupin tuaj.  Nëpërmjet ushqimit të shëndetshëm dhe ujit

Pini shumë ujë – rritja e konsumit tuaj të ujit është një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni kur përpiqeni të pastroni trupin tuaj natyrshëm. Ju duhet të synoni të pini së paku 8 gota ose 2 litra ujë gjatë gjithë ditës. Ju gjithashtu mund të hani fruta dhe perime me një përmbajtje të lartë të ujit, të tilla si shalqi, luleshtrydhe, kastravec dhe domate.

Konsumoni sa më shumë fibra – fibra është ushqimi numër një për mbajtjen e funksionit të duhur të tretjes dhe, si i tillë, është një pastrues fantastik natyror. Ushqimi më shumë fibra ndihmon trupin të shpëtojë veten nga toksinat, dhe materialet e tjera të dëmshme të mbeturinave që janë ndërtuar në traktin e tretjes me kalimin e kohës.

Shmangeni kafeinën dhe alkoolin – Kafeina dhe alkooli janë dy substanca që duhet të shmangen sa më shumë që të jetë e mundur gjatë procesit të pastrimit. Toksinat që gjenden në kafe dhe alkool mund të dëmtojnë funksionin e mëlçisë dhe veshkave, gjë që mund të parandalojë trupin tuaj që të jetë në gjendje të pastrojë veten në mënyrë të natyrshme. Kur trupi juaj nuk është në gjendje të pastrojë veten, gjasat për paraqitjen e problemeve serioze shëndetësore si diabeti dhe obeziteti janë një rrezik i mundshëm.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Show-biz

“Je më e ngrohtë se dielli”/ Olta Gixhari “ndez” rrjetin, fansat e “mbysin” me komente

emperaturat e nxehta kanë bërë që plazhet dhe pishinat të jenë plot që në muajin qershor. Gjithashtu edhe vip-at shqiptarë kanë provokuar fansat me fotot e tyre me bikini. Një prej tyre...

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Politikë

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Ish-kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Sejdi Peka ka ndërrua jetë ditën e sotme. Lajmin të ditur e ka bërë të ditur...

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Globi

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!