Jimmy Page feston ditëlindjen, 75 vitet e kitaristit të famshëm

E mërkurë, 09 Janar 2019 16:04

Jimmy Page feston sot 75 vjetorin. Një nga kitaristët më influentë në historinë e rokut si dhe krijuesi i shumë këngëve të grupit të famshëm Led Zeppelin, në 2010 ai hyri në vend të dytë në klasifikimin e 50 kitaristëve më të mirë në historinë e Gibson, marka e kitarave me të cilën është lidhur pandashmërisht figura e tij dhe i treti në listën e Rolling Stone’.

Emri i tij është i lidhur me historinë e Led Zeppelin, kur në fillim të karrierës së tij në vitet 60-të, kitaristi i lindur në Londër në 9 janar 1944, u vlerësuar shumë si pjesëtar i Yardbirds, duke ndarë eksperiencën e tij në rritje me dy të tjerë të famshëm si Jeff Beck dhe Eric Clapton.

 Në 1968 ai bën kthesën e madhe me themelimin e Led Zeppelin. Stili i Page ka qenë themelor duke i dhënë shpirtin grupit, gjithmonë me të dhe i pandashëm edhe në lindjen e hard-rock dhe heavy metal.

Muzika e tij është një muzikë e pakrahasueshme. Falë edhe bashkëpunimit me kitarat Gibson dhe Marshall dhe i karakterizuar nga disa teknika origjinale ai gjithmonë ka luajtur një muzikë të pagabueshme. Pavarësisht problemeve që pati me varësinë nga droga dhe alkooli në vitet 70, ai krijoi këngë të cilat janë votuar si më të bukurat në historinë e rokut, si “Stairway To Heaven”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Bota Shqiptare

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Angela Merkel dhe Emanuel Macron do t’i kërkojnë kryeministrit Ramush Haradinaj heqjen e taksës, ndërsa kryeministrit Aleksander Vuçiç pushimin e fushatës kundër Kosovës, në mënyrë që të rifillojë dialogu mes...

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Kuriozitete

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Njihuni me foto më të mira nga e gjithë bota përzgjedhur nga agjensitë ndërkombëtare. 1-Banorët e rajonit të Mendrisio të maskuar si personalitete biblike kryejnë procession e së enjtes së shenjtë...

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Sport

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Java e 30-të e Kategorisë Superiore sjell duele ekstremesh, siç është ai ndërmjet Partizanit kryesues dhe Kastriotit që është në zonën e rënies nga kategoria. Të tilla janë edhe përballjet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!