Pesë medalje në Europian, “ringjallet” shtanga kuqezi

Premte, 12 Prill 2019 13:41

Skandali që kishte mbërthyer shtangën kuqezi, ku dopingu ishte shndërruar në një fenomen shkatërrues, thuajse zbehu këtë sport elitarë. Tronditja ishte aq e madhe sa pas çdo suksesi sa do madhështor, askush të mos reagonte apo në rastin më të mirë festonin nën zë. Shtaga kuqezi konfirmoi edhe një herë se është sporti me elitar në Shqipëri, i vetmi sport që arrin të ngjis flamurin shqiptar në majën e podiumit.

Në Batum të Gjeorgjisë, peshëngritësit shqiptar dhuruan një tjetër paraqitje fantastike, duke siguruar 5 medalje: 1 ar, 2 argjend dhe 2 bronz. Historia është e njëjtë, asnjë reagim zyrtar, asnjë ceremoni, as dhe një status, askush nuk feston për këtë arritje të jashtëzakonshme, e kaluara e freskët i ndalon ta bëjnë diçka të tillë.

E vetmja që e pamohueshme është klasi dhe shpirti i madh i Briken Caljas, Erkand Qerimaj dhe Krenar Shoraj, sërish arritën të ngjiten në podium duke bërë krenar çdo shqiptar. Me statusin e kampionit në fuqi, Briten Calaja mbylli europianin me 1 ar në shkëputje, dhe dy argjend, në shtytje dhe dygarësh, nën kampion europe është diçka fantastike.

 “Manitën” e medaljeve e kompletuan Qerimaj me bronz në shkëputje dhe Shoraj me bronz në shtytje, një arritje jashtëzakonisht e madhe e cila meriton vlerësim maksimal.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

… Sot, që nesër të mos jetë vonë!

Politikë

… Sot, që nesër të mos jetë vonë!

Nga Halil Teodori Situata politike në Shqipëri ka hyrë në një fazë kritike. Palët e përfshira sa vijnë dhe potencojnë frontet e përballjeve. Asnjë rreze shprese nuk ka për kompromis. Shteti...

Tragjike/ I moshuari gjendet pa jetë në mes të qytetit! Detajet

Aktualitet

Tragjike/ I moshuari gjendet pa jetë në mes të qytetit! Detajet

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete sot pasdite në qytetin e Korçës. I moshuari është identifikuar si Y.Muja. Policia dhe grupi hetimor ndodhen në vendin e ngjarjes dhe po punojnë...

Kriza e përplasjet në KZAZ, apeli i PDIU: Rama t’i kthehet arsyes

Aktualitet

Kriza e përplasjet në KZAZ, apeli i PDIU: Rama t’i kthehet arsyes

PDIU përmes një deklarate për mediat është shprehur e shqetësuar për situatën e fundit politike në vend. Ajo thekson se Shqipëria po rrëshqet me shpejtësi drejt një situate dramatike. Mes tjerash...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!