Partizani pret matematikën, festa e titullit në derbi

Tuesday, 16 Prill 2019 13:10

Rezultatet e javës së 29-të të Kategorisë Superiore e “vranë” përfundimisht garën për titull, pasi distanca mes vendit të parë, Partizanit, dhe Kukësit ndjekës ka shkuar në 12 pikë. Kjo do të thotë se 7 takimet e mbetura, Partizani mund të humbë 4 takime dhe sërish të shpallet kampion, edhe nëse Kukësi i fiton të gjitha (Kukësi s’duhet të fitojë më shumë thellë se 0-1 në ndeshen direkte).

Në kontekst, mbetet për t’u parë se kur do ta festojë matematikisht titullin e 16-të në histori skuadra e kuqe. Një skenar mund të jetë edhe në derbi me Tiranën, në javën e 33-të, por gjithçka do të varet edhe nga ecuria e të dyja skuadrave në javët në vazhdim. Partizani në sfidën e radhës do të luajë në transfertë me Kastriotin, ndërsa Kukësi do të presë Tiranën.

Në fakt, ka një lloj përmbysjeje të klasifikimit për zonën europiane, që i mban në ankth skuadrat nga vendi i dytë tek i gjashti (ndahen nga vetëm 6 pikë).

Janë 5 skuadra që luftojnë për dy vende (i dyti dhe i treti), teksa në lojë është edhe Kupa e Shqipërisë, që mund të hapë skenarë të rinj.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LAJM I FUNDIT/ Shpërthim bombe në Lion, 8 të plagosur

Globi

LAJM I FUNDIT/ Shpërthim bombe në Lion, 8 të plagosur

Një shpërthim i fuqishëm është regjistruar në mesditë në qendër të qytetit të Lionit në Francë. Sipas të dhënave paraprake shpërthimi ka ndodhur në një rrugë për këmbësorët pranë sheshit “Bellecour”...

Humb kontrollin, furgoni bie në lumin Shkumbin

Aktualitet

Humb kontrollin, furgoni bie në lumin Shkumbin

ELBASAN Një aksident i rëndë është shënuar këtë pasdite në Elbasan. Një furgon ka humbur kontrollin dhe ka rënë në lumin Shkumbin. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të Kthesës së Murrashit. Deri...

Alarm për bombë në Prishtinë

Bota Shqiptare

Alarm për bombë në Prishtinë

Policia e Kosovës është vënë në alarm mëngjesin e së premtes, pas një alarmi për një mjet shpërthyes të vendosur në Prishtinë. Përmes një komunikate për shtyp, Policia e Kosovës njofton...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!