Llogaritë/ Nëntë pikë në lojë, ja si shpëton Tirana

Hënë, 13 May 2019 13:07

Tirana duhet të fitojë me Kastriotin që të garantojë qëndrimin në Kategorinë Superiore. Sfida e drejtpërdrejtë luhet javën e ardhshme dhe Tirana e ka shumë të qartë se vetëm tri pikë i garantojnë qenësinë mes më të mirëve.

Nëse bardheblutë ia dalin të fitojnë me Kastriotin, atëherë do ta çonin diferencën nga vendi i nëntë në pesë pikë dhe me dy ndeshje për t’u luajtur deri në fund të kampionatit. Praktikisht, Tiranës me fitoren ndaj Kastriotit për mbijetesën, i duhet vetëm një pikë, që mund të merret ose ndaj Laçit në transfertë, ose me Flamurtarin pa objektiv në shtëpi.

BARAZIMI ME KASTRIOTIN – Një opsion i dytë është barazimi mes Tiranës dhe Kastriotit. Ky rezultat do ta mbante diferencën në dy pikë plus për bardheblutë, por Tirana më pas nuk duhet të gabojë.

Duhet të marrë katër pikë, pra të mos ngecë ndaj kurbinasve dhe vlonjatëve që të mos rrezikojë kategorinë, sepse me pikë të barabarta dhe me dy fitore të Tiranës dhe një të Kastriotit në përballjet direkte, i bie që bardheblutë të kalojnë për çështje ndeshjesh direkte.

HUMBJA – Ky është skenari apokaliptik, sepse Kastrioti parakalon Tiranën dhe më pas bardheblutë nuk kanë asgjë në dorë. Janë krutanët që kanë në dorë fatin e tyre dhe të Tiranës.

JAVËT E MBETURA

JAVA 35

Laçi – Tirana

Kastrioti – Teuta

Partizani – Kukësi

Skënderbeu – Luftëtari

Flamurtari – Kamza 3-0

JAVA 36

Kamza – Skënderbeu 0-3

Luftëtari – Partizani

Kukësi – Kastrioti

Teuta – Laçi

Tirana – Flamurtari

PANORAMASPORT.AL

Modifikuar më Hënë, 13 May 2019 13:12

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Sejamini: Shqipëria i pari vend në botë pa Gjykatë Kushtetuese e Gjykatë të Lartë

Politikë

Sejamini: Shqipëria i pari vend në botë pa Gjykatë Kushtetuese e Gjykatë të Lartë

Publicisti Neritan Sejamini ka reaguar me një shenim në faqen e tij në facebook për situatën në të cilën ndodhet sitemi i drejtësië në vend. “Dje Shqiperia u bë vendi i...

Dua Lipa, Orlando Blum dhe yjet që shkëlqejnë në Kanë

Show-biz

Dua Lipa, Orlando Blum dhe yjet që shkëlqejnë në Kanë

Në edicionin e 72-të të Festivalit të Filmit në Kanë nuk ka munguar as këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa. Fotot flasin vetë për shkëlqimin e yjeve...

Panariti: Shqipëria, si një "kavje"  eksperimentesh të dështuara

Politikë

Panariti: Shqipëria, si një "kavje" eksperimentesh të dështuara

Ish-deputeti i LSI-së, Edmond Panariti, reagon për keqqeverisjen e Edi Ramës,  ku, sipas tij, jemi bërë si kavje eksperimenti për qeverinë, duke harruar faktin se kaviet dëmtohen në rast mossuksesi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!