Studiohen 71 mijë lojtarë, zbulohet kush është “kloni” i Mesit

E Enjte, 23 May 2019 09:21

Në moshën 31- vjeçare, Leo Mesi ka thyer praktikisht të gjitha rekordet individuale si futbollist i Barcelonës. Prej kohësh kanë përfunduar mbiemrat që mund të përshkruajnë futbollistin argjentinas, i cili është konsideruar si një nga më të mirët e të gjitha kohërave nga një pjesë e madhe e tifozëve të futbollit. “Pleshti” është në fundin e karrierës së tij dhe kur të varë këpucët në gozhdë, nuk do të ketë një tjetër si ai dhe me karakteristikat e tij.

Por, nëse ju themi që për momentin ekziston një lojtar që është thuajse i njëjtë dhe ndoshta kloni i Lionel Mesit për mënyrën sesi luan. Ka shumë të dhëna dhe statistika ku ata ngjasojnë, edhe pse nuk janë 100% të njëjtë. Kështu ka vendosur “Driblab”, një institucion që merret me të dhënat dhe krahasimin e futbollistëve në të gjithë botën. Ata kanë statistika të avancuara dhe gjatë një studimi kanë zbuluar se cili prej futbollistëve i ngjason Lionel Mesit.

STUDIMI- Në këtë studim u analizuan 12 aspekte dhe u përfshinë 71.600 lojtarë, 2.300 skuadra dhe u panë mbi 73 mijë ndeshje. 12 pikat ku u bazua kjo analizë kishin të bënin me: pjesëmarrje në lojë, gola të shënuar për goditje të realizuara, gola për ndeshje, goditje të bëra, prekje të topit në zonën kundërshtare, përqindje e pasimeve të sakta, pasime në zonën rivale, asiste për ndeshje, pasime të rëndësishme, topa të humbur, presing për të rrëmbyer topin, goditje në kuadrat.

NJË MADRILEN- Interesant është fakti se futbollisti që mund të konsiderohet Lionel Mesi i ri do të luajë me Realin e Madridit duke nisur nga sezoni i ardhshëm. Nga studimi është nxjerrë përfundimi se Eden Hazard është ai që i ngjason më shumë Mesit për mënyrën sesi luan. 92.7% të statistikave të tij janë të ngjashme me ato të kapitenit të Barcelonës dhe belgu ka lënë pas në këtë krahasim Mbapenë dhe Agueron që kanë thuajse përqindje të njëjtë. Lista me lojtarët e njohur vazhdon, ndërsa surpriza është Stiven Berguis i Fejnordit, i cili lë pas Paulo Dibalën (i cili krahasohej me Mesin). Edhe prezenca e sulmuesit të Selta Vigos është surprizuese në top 10, ndërsa listën e mbyll Aleksiz Sançez. Diçka është e sigurt, që Leo Mesi të dytë nuk do të ketë më në botën e futbollit. Të tjerët thjesht duan t’i afrohen madhështisë së tij.

eden hazard

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Politikë

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Ish-deputetja e PD Jorida Tabaku me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook” shkruan se Këshilli i Europës ka marrë një vendim të paprecedent që të mos ndjekë nga...

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton  qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Politikë

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Kryetari i Bashkise se Kamzës Xhelal Mziu i bën thirrje të gjithë qytetarëve të bashkohen për t’i thënë “Stop Krimit”, në mbrojtje të institucioneve publike, Kushtetutës dhe lirive e të...

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

Aktualitet

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

42 persona janë arrestuar si pjesë e një operacioni masiv policor të shtrirë në Shqipëri dhe gjashtë shtete të Bashkimit Europian. Në Shqipëri, është vënë në pranga në Shkodër një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!