Formacionet/ Chelsea e Arsenal duan titullin e Europa League

E mërkurë, 29 May 2019 20:13

Sonte në mbrëmje do të luhet në Baku finalja e UEFA Europa League, ku do të mësohet edhe fituesi i kompeticionit të dytë për nga rëndësia për sezonin 2018-2019.

Finaliste janë dy skuadrat londineze, Chelsea dhe Arsenal, që kërkojnë të mos hedhin në "kosh" një sezon larg pritshmërive. Pasi mbyllën kampionatin, përkatësisht në vendin e tretë (Chelsea) dhe atë të pestë (Arsenal), dy ekipet angleze kërkojnë lavdinë në Europë.

Fitimi i trofeun i jep të drejtë për tu kualifikuar në Champions League sezonin e ardhshëm, objektiv që Chelsea e arriti përmes kampionatit. Nëse do shpallen fitues “topçinjtë” automatikisht do të luajnë në Champions League sezonin e ardhshëm, pasi e mbyllën kampionatin në vendin e 5-të, në zonën Europa League.

Arsenali kurrë nuk e ka fituar Europa League, por në drejtim ka një ekspert të këtij kompeticioni si Unai Emery. Skuadra është e plotë dhe pritet të ketë minuta edhe për dy futbollistët me origjinë shqiptare Mustafi e Granit Xhaka. Madje mesfushori ka gjetur vend në formacionin titullar, me dy skuadrat që zbresin në fushë kështu: 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ish-deputeti: Rama i urren studentët sepse …

Politikë

Ish-deputeti: Rama i urren studentët sepse …

Ish-deputeti i Partisë Demokratike përmes një postimi në Facebook ka reagur në lidhje me lajmin se tarifat e studentëve për vitin akademik 2019-2020 Bachelor do të jenë po aq sa...

Aromë nëne... Sofia Loren kthehet në setin e xhirimit

Art

Aromë nëne... Sofia Loren kthehet në setin e xhirimit

Për hir të dashurisë së djalit, Edoardo, aktorja e madhe Sophia Loren, 84 vjeçe kthehet në skenë e filmit. "Jeta përpara teje" titullohet titulli i filmit i frymëzuar nga romani i...

Prekëse/ Me zë të dridhur Laura Konda largohet pas 20 vitesh nga Zëri i Amerikës

Aktualitet

Prekëse/ Me zë të dridhur Laura Konda largohet pas 20 vitesh nga Zëri i Amerikës

Pas dy dekadave te Zëri i Amerikës, ikona e televizionit, gazetarja, Laura Konda do të largohet. Teksa i dridhej zëri nga emocionet, Laura Konda i dha lamtumirë ekranit, ndërsa transmetohej...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!