Spanja dhe Portugalia kandidaturë të përbashkët për Botërorin 2030

Hënë, 10 June 2019 12:08

 Spanja dhe Portugalia janë duke konsideruar një kandidim të përbashkët për Kampionatin Botëror në futboll që do të luhet në vitin 2030.

Federatat e të dyja vendeve lëshuan një deklaratë në të cilën thuhet se “do të fillojmë një proces të plotë të analizimit të mundësisë së parashtrimit të një oferte të përbashkët”.

Edhe Maroku ishte përfshirë më herët në bisedime rreth një oferte për përbashkët me Spanjën dhe Portugalinë, megjithatë ky vend nuk u përmend në deklaratën e federatave të lartpërmendura.

Federatat në deklaratën e lëshuar nënvizojnë se qeveritë e Spanjës dhe Portugalisë do të luajnë një rol kyç në kandidimin e mundshëm.

Nga kandidatët tjerë për organizimin e Botërorit 2030 janë Britania e Madhe së bashku me Republikën e Irlandës dhe një koalicion i vendeve të Amerikës së Jugut, Argjentinës, Uruguait, Paraguait dhe Kilit.

Organizatori i ngjarjes më të madhe të futbollit do të shpallet në Kongresin e FIFA-s, i cili do të mbahet në Katar gjatë Botërorit 2022.

Kujtojmë se Kampionati Botëror 2026 do të mbahet në SHBA, Meksikë dhe Kanada.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Show-biz

“Je më e ngrohtë se dielli”/ Olta Gixhari “ndez” rrjetin, fansat e “mbysin” me komente

emperaturat e nxehta kanë bërë që plazhet dhe pishinat të jenë plot që në muajin qershor. Gjithashtu edhe vip-at shqiptarë kanë provokuar fansat me fotot e tyre me bikini. Një prej tyre...

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Politikë

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Ish-kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Sejdi Peka ka ndërrua jetë ditën e sotme. Lajmin të ditur e ka bërë të ditur...

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Globi

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!