Alarm në Burgje/ Ministrja shpall gjendjen e jashtëzakonshme. Kalohet në gatishmëri 100%

Hënë, 24 June 2019 17:09

Punonjësit e Ministrisë së Drejtësisë dhe Burgjeve kanë kaluar në gatishmëri 100 % për disa ditësh, pas një urdhri verbal të ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj.

Burime pranë Drejtorisë së Burgjeve thanë se punonjësit janë ne gatishmëri të pandërprerë qysh prej 19 qershorit dhe se grupet e gatshme kanë kryer kontrolle te vazhdueshme në burgjet që cilësohen më problematike.

Ky urdhër ka sjellë pakënaqësi në radhët e nëpunësve, të cilët janë të detyruar të qëndrojnë më shumë orë në punë, pa pagesë shtesë.

Mediat raportuan se pasditen e 19 qershorit ka pasur revolta në burgjet e Rrogozhinës dhe Lezhës. Më pas, në të dyja burgjet janë nisur forcat speciale për të vënë nën kontroll situatën.

Presidenti Ilir Meta ngriti shqetësimin se situata në burgje është e përkeqësuar, ndërsa drejtori i Burgjeve e hodhi poshtë shqetësimin e Metës.

Më herët, është raportuar se edhe policia dhe mjekët kanë kaluar në gjendje gatishmërie.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Politikë

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Vijojnë presionet shtetërore nga banorëve të Unazës së Re. Teksa protesta e tyre vijon të jetë e përditshme prej muajsh tashmë, qeveria dhe bashkia e Tiranës herë pas here i provokon...

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!